Przesądy przeprowadzkowe

Przeprowadzka na wesoło – przesądy

Do tej pory na naszym blogu skupialiśmy sie jedynie na problemach przeprowadzkowych. Czas nieco inaczej potraktować temat zmiany miejsca zamieszkania – pół żartem, pół serio. Choć niewiele osób przyznaje się do wiary w przesądy, to okazuje się, że przysłowie „przezorny zawsze ubezpieczony” ma tu swoje zastosowanie.

Czas przeprowadzki

Z przesądów związanych z przeprowadzkami dowiadujemy się, że nie można organizować przeprowadzki w niedziele, bo kto w niedzielę dom swój zmienia, ten długiego życia nie ma – mówi powiedzenie, ani w piątek, bo to zły początek. Najlepszymi dniami na zmianę mieszkania jest środa lub sobota.Zdaniem niektórych, przeprowadzka nie powinna się odbywać w listopadzie, gdyż jest to miesiąc zmarłych, ani też podczas pełni czy nowiu oraz w czasie silnych wiatrów, które mogą zdmuchnąć domowe ognisko.

Rytuały

Rytuały są bardzo powszechne w naszym życiu i często wykonujemy je zupełnie bezwiednie – wpisane są po prostu bardzo mocno w naszą kulturę. Często nie przywiązujemy do nich dużej wagi i nie zastanawiamy się nad nimi, jednak, jeśli mamy do wybory wykonać taki rytuał lub go nie wykonać – zazwyczaj, na wszelki wypadek, decydujemy się. Dokładnie tak samo jest ze zmianą mieszkania. Najbardziej znaną czynnością, która ma przynieść dwojgu zakochanym szczęście, jest przeniesienie ukochanej kobiety przez próg, na który nie można nastąpić nogą. Pierwszym meblem wniesionym do nowego mieszkania ma być stół, który ma być symbolem nierozerwanej rodziny. Spotykany jest także zwyczaj wrzucania w kąty mieszkania drobnych pieniędzy przez panią domu lub przybyłych na parapetówkę gości.

Oczyszczanie mieszkania

Oczyszczanie mieszkania w naszej kulturze jest bardzo powszechne. Jeszcze nie tak dano, bo ok. kilkadziesiąt lat temu, na wsiach, bardzo powszechne było okadzanie wnętrz domów poświęconymi ziołami, co miało odgonić złe duchy. Dziś, choć nie jest to bardzo powszechne zachowanie – zdarza się. Najczęściej jednak, zamiast kadzenia ziołami, nowi lokatorzy zapalają świece, dla „oczyszczenia” wnętrz, czekając, aż wypali się ona do końca. Wierzący, bardzo często proszą o przyjście kapłana, który mieszkanie poświęci.

Bez względy na to, czy wierzą Państwo w te przesądy czy traktują je raczej z przymrożeniem oka, my życzymy Państwu spokojnych przeprowadzek i samych pięknych chwil w nowych mieszkaniach!