mały domek w górach przeprowadzka

Zamiana większego metrażu na mniejszy

Zamiana większego metrażu na mniejszy,

czyli o tym, w jaki sposób zorganizować przeprowadzkę do mniejszego mieszkania


Przeprowadzka do mniejszego mieszkania, to wbrew pozorom, bardzo częste zjawisko. Wyprowadzamy się z domu rodzinnego, w którym często jest wiele miejsca i przestrzeni, zdarzają się sytuacje, kiedy dzieci wyprowadzają się z mieszkań, a dwie osoby nie potrzebują już dużego metrażu, albo zmusza nas do tego sytuacja finansowa czy tez rodzinna, np. rozwód. Bez względu jednak na powód takiej przeprowadzki, jest ona bardzo trudna, gdyż wymaga nie tylko wiele energii, ale również wymusza konieczność pożegnania się z wieloma przedmiotami, a także przyzwyczajeniami.


Mniejsza przestrzeń to kłopot… rozumie to każdy, kto podczas pakowania, musi podejmować decyzje, dotyczące tego co ze sobą zabrać, co się przyda, a na co nie ma miejsca i co trzeba wyrzucić lub oddać rodzinie czy potrzebującym. Selekcja rzeczy nie jest sprawą łatwą, przede wszystkim dlatego, że większość ludzi przywiązuje się do sprzętów i mebli oraz pamiątek, a ich pozostawienie wiąże się z zamknięciem pewnego rozdziału. Jednak jest to nieuniknione.


Jak to zorganizować?


W pierwszej kolejności należy zająć się urządzeniami o większych gabarytach, które niekoniecznie znajdują się wewnątrz. Jeżeli przeprowadzasz się z domu do mieszkania, zastanów się, jakie sprzęty na pewno nie nadają się do przewiezienia. Z pewnością masz wiele urządzeń np. ogrodowych; kosiarki, drabiny, wyposażenia warsztatów. Zabrać ich ze sobą nie możesz, a więc warto rozważyć, czy oddać je na przechowanie, lub do użytku, komuś z rodziny, albo też wystawić je na aukcjach. Dokładnie taka sama zasada dotyczy mebli. Mieszkanie będzie miało znacznie mniejszy metraż, a więc pewne jest to, że wszystkie meble, którymi dysponujesz, nie zmieszczą się do niego. Dokładnie przemyśl, które meble (lub ich części), pojadą z Tobą dalej, a które wyrzucisz, oddasz lub sprzedasz.


W dalszej kolejności należy zająć się drobniejszymi przedmiotami i wyposażeniem. Warto dokładnie przejrzeć kuchenne garnki, które często zalegają nieużywane oraz bieliznę pościelową, która ma wiele lat i poukładana spoczywa w szufladach czy na dnie szaf, zupełnie nie używana. Nie bój się wyrzucić rzeczy, które są Ci niepotrzebne! O wiele większym wyzwaniem są pamiątki; listy, laurki od dzieci, piasek, muszelki czy kamyki z nad morza lub innej wyprawy. Każdy z nas posiada rzeczy, z którymi trudno się rozstać – wcale nie trzeba ich więc wyrzucać, wystarczy dokonać odpowiedniej selekcji i znaleźć dla niech właściwe miejsce w nowym domu.


Warto pamiętać, że przeprowadzka to nowe możliwości i nowe perspektywy. Być może będziesz miał szansę na urządzenie mieszkania w taki sposób, o jakim zawsze marzyłeś? Nie warto zabierać ze sobą zbyt wiele…