meble przeprowadzkowe

Przygotowanie mebli do transportu – czy na pewno wiesz jak to zrobić? 

 

Podczas przeprowadzki, spotykamy wiele problemów. Jednym z najpoważniejszych jest sposób zabezpieczenia i transportu niektórych przedmiotów oraz wyposażenia. Dzisiejszy wpis dotyczyć będzie transportu mebli, a więc największych pod względem gabarytowym elementów w Twoim mieszkaniu.

Rozkręcać czy nie rozkręcać?

Duże meble są ciężkie, a często też nieporęczne podczas noszenia i transportowania. Dlatego też wiele osób decyduje się na rozkręcenie mebli. Czy jest to konieczne? Oczywiście nie zawsze! Mebli nie warto rozkręcać wtedy, gdy nie są już pierwszej młodości, a ich rozebranie i ponowne złożenie może spowodować zniszczenia. Wiele osób decyduje się na rozkręcanie mebli pod wpływem firmy przeprowadzkowej, która nie chce przewozić dużych rzeczy, tłumacząc się niewygodą lub brakiem odpowiednio dużego samochodu. Jeżeli chcesz demontować wszystkie meble tylko z tego powodu – najlepiej od razu zadzwoń do innej firmy, która postara się przewieźć jak najwięcej dużych mebli. Rozkręcanie jest bardzo dużym problemem, zajmuje wiele czasu oraz absolutną dezorganizację podczas skręcania już na nowym mieszkaniu. Nie musisz tego robić również wtedy gdy przenosisz się z parteru na parter lub z parteru do domu lub do kamienicy, gdzie zazwyczaj klatki są bardzo szerokie. Niestety, jeżeli Twoje nowe mieszkanie znajduje się w bloku na wysokim piętrze – demontaż mebli jest wskazany. Warto także mieć na uwadze, że podczas chaosu przeprowadzkowego, może zaginąć wiele małych elementów rozkręconych mebli. Koniecznie musisz je dobrze spakować i podpisać. I pamiętaj demontaż jest o wiele łatwiejszy niż ponowne skręcanie!

Zabezpieczenie

Podczas zamieszania przed i w trakcie przeprowadzki możemy zapomnieć o należytym zabezpieczeniu naszych mebli. Jeżeli tak się stanie, konsekwencje mogą nie być zbyt miłe – obicia mebli, zarysowania, zabrudzone pokrycia sof, kanap czy foteli. Aby zabezpieczyć meble, należy zaopatrzyć się w maty przeprowadzkowe oraz folie. O ile maty są trudnodostępne, to folie, i to różnego rodzaju, można zakupić niemal w każdym sklepie. Bardzo przydatna jest folia bąbelkowa, a także tektura. Powinniśmy pamiętać także o maksymalnym obniżeniu wagi mebli. Konieczne staje się więc opróżnienie wszystkich szuflad i półek z zawartości. Jeżeli półki w szafach i szafkach są niestabilne – wyjmujemy je i zabezpieczamy. Szuflady zamykamy na klucze, a jeśli nie posiadają zapięcia, zaklejamy mocną taśmą. Wszystkie szklane elementy demontujemy, zabezpieczając je tekturą lub specjalnymi pasami. Zwłaszcza te ostatnie są niezwykle ważne – zapytaj, czy firma transportująca je posiada. Dzięki nim, twoje meble nie będą się przemieszczać w samochodzie podczas transportu, a tym samym będą mniej narażone na uszkodzenia.

Odpowiednio zabezpieczone i przygotowane meble sprawią, że czas przeprowadzki będzie krótszy i bardziej komfortowy, a co najważniejsze, Twoje meble nie ulegną zniszczeniu.